top of page

DECKING

Mevcut Zemine atılmış şap son derece güçlü bir şap olmalıdır, aynı zamanda şap içerisinde demir kullanılmış olmalıdır.  Mevcut şap su giderine göre meyil verilmiş olmalıdır.  Karkaslar standart olarak 3 cm x 5 cm ebatlarında 1. Sınıf IROKO ağacından olmalıdır. Karkaslar zemine monte edilir iken minimum 8 cm akıllı uçlu vida +dübel ile monte edilmelidir. Karkasları uygular iken zemindeki eğime göre mutlaka dengeleme yapılarak uygulama yapılmalıdır. Doğru bir uygulama için karkas aralıkları minimum 25-30 cm aralıklarında olmalıdır.

Karkasların üzerine sonradan su kontrası uygulaması yapılması gerekmektedir. Su Kontrasının kalınlığı mutlak ürünün kalınlığı ile aynı olmak zorundadır. Aynı zamanda su kontrası “marin” kontra olmalı ve kesinlikle egzotik ağaçlardan oluşmalıdır. Kontralar karkaslar hem vidalanmalı hem de dış mekana dayanıklı bir tutkal ile karkaslara yapıştırılmalıdır.

Kontra üzerine yapılacak deck döşemesi için dış mekana dayanıklı bir tutkal kullanılmalıdır. Tutkalın karkas üzerindeki sarfiyatı minimum 1-1,5 kg/ m2 şeklinde olacaktır. Deck döşenmeye başlanmadan önce deck ürünlerimizi ortamda minimum 3-4 gün önceden bekletilmeye başlanmalıdır. Bu sayede ürün ortamdaki neme ve sıcaklığa alışmış olacaktır.  Tüm plakanın altına tutkal gelecek şekilde yapıştırılmalıdır aynı zamanda armuz kanalları açık olan deck ürününü üzerinden vidalama yapılmalıdır.

Montajı biten deck ürününü üzerine armuz uygulamasına başlamadan önce derzler tamamen temizlenmelidir. Sonrasında armuz astarı derzlere mutlak uygulanmalıdır. Böylece derzlere sürülecek armuz daha iyi tutunacaktır.

Armuz uygulaması yapılırken derzin kalınlığının minimum iki katı kadar armuz zeminde bırakılmalıdır ve tüm zemine bu şekilde uygulandıktan sonra kuruması için minimum 1 hafta bekletilmelidir. Kuruyan Armuz fazlalıkları önce maket bıçağı yardımı ile zeminden kesilmelidir sonrasında da zemine sistre için hazırlanacaktır.

Sistre minimum 2 kat 120’lik ve 100 ‘lük zımparalar ile yapılmalıdır eğer gerekir ise 80’lik zımpara ile de sonradan uygulama yapılabilir.

Yağlamaya başlamadan önce zemin önce temizlenmelidir. Temiz yüzeye rulo yardımı ile zemine sürülmelidir. Sonrasında 6 saat minimum bekletilmelidir. Sonrasında zemin pad makinaları ile hafifçe padlenmelidir ve tekrar bir kat daha yağ atılmalıdır. Sonrasında yine 6 saat sonra bekledikten sonra zemin kullanılabilir.

Uygulamadan 6 ay sonra mutlaka bir bakım yağı atılması gerekmektedir. Sonrasında kullanım yoğunluğuna göre yılda minimum bir kere sistre + yağ uygulaması yapılmalıdır.

bottom of page